ile kosztuje ciąża i mama

Że dziecko kosztuje wiedzą wszyscy. Ale czy wszyscy pamiętają, że zaczyna kosztować jeszcze w brzuchu i ciąża też kosztuje? A do tego poród i koszty, które przy okazji wygenerujesz ty. Ja niby wiedziałam, że lekarz co miesiąc, więc będzie wydatek, ale pełnego obrazu nie miałam. Nie przygotowałam się z tego i piątki by nie było. Nic się w związku z tym nie stało, ale zawsze lepiej wiedzieć niż nie.

CIĄŻA

Ginekolog.

Można oczywiście korzystać z publicznej służby zdrowia, wtedy nie ma problemu z kosztami, ale całkiem możliwe, że są inne problemy, takie jak wyposażenie gabinetu albo personel, który nie wie, że jest tam dla nas a nie my dla nich.

10 wizyt w ciąży bezproblemowej, 120-150 za wizytę. No to mamy 1200-1500.

Badania prenatalne

Jeśli nie są refundowane to koszt 200-250 zł w pierwszym trymestrze, tyle samo w drugim, do tego test PAPP-A 200 zł lub więcej. W przypadku wątpliwości kolejne badania generują już poważne koszty.

Badania laboratoryjne

Krew i mocz co wizytę, grupa krwi, TSH, cytomegalia, toksoplazmoza, różyczka, wzw b i c, glukoza, vdrl, odczyn coombsa – razem około 400 zł.

Tabletki

Kwas foliowy i tabletki z witaminami etc. około 300 zł

Krem na rozstępy

Są tacy co mówią że gówno daje; jak ktoś ma odwagę, może nie używać, ja nie miałam. Przy zużyciu 3 tubek koszt od 50 zł do 250 albo i więcej jak zaszalejesz.

Książka

Żeby wiedzieć co się dzieje i mieć instancję wyższą, do której można się odwołać. Można używać tylko internetu, ale książka jakoś tak daje autorytetem. 35-40 zł

Poduszka do spania

Można zrobić sobie wał z kołdry, ale to nie to samo. 100-200 zł

Przyrząd treningowy czyli balonik z pompką

Dlaczego warto już pisałam TU 200-350 zł

Szkoła rodzenia

Dlaczego warto już pisałam TU 350 zł -500 zł

Ubrania

Staniki, bo w stare się nie mieścisz, spodnie z tego samego powodu. Koszulki może i się rozciągną ale co z tego skoro będą się kończyć w okolicy pępka. A jak jest zimno to nie ma zmiłuj, w normalną kurtkę w pewnym momencie przestaniesz się mieścić. Tu koszty mogą być naprawdę różne; za zakupy w H&M zapłacisz 400 zł, plus kurtka jeśli masz pecha i zimową ciążę.

Podsumowując:

Ginekolog 1200-1500

Prenatalne badania 650-…

Badania laboratoryjne 400

Tabletki 300

Kosmetyki 50-250

Książka 35

Poduszka do spania 100-200

Balonik 200-350

Szkoła rodzenia 350-500

Ubrania 400-…

W wersji ekonomicznej to daje prawie 3700 zł

PORÓD I MAMA

Położna

Można nie mieć, oczywiście, ale ja polecam mieć,dlaczego dowiesz się TU; koszt 500-700-1000 zł

Higiena

Maść na sutki, podkłady higieniczne, silikonowe osłonki na sutki, podpaski w ilościach hurtowych, tantum rosa, majtki jednorazowe. Tabletki z witaminami etc i wkładki laktacyjne (te wydatki trwają również po połogu) 250 zł

Ubrania

Koszule nocne do szpitala, nadające się do karmienia, raczej takich rzeczy się nie posiada na stanie. Staniki i bluzki do karmienia. Tego tym bardziej się nie posiada. A przyda się mieć dobrych kilka sztuk. Biustonosze do spania, żeby mieć do czego przykleić wkładki i nie zalać materaca na nieodwracalne skiśnięcie. I biustonosze do wychodzenia do ludzi. Bluzek też fajnie mieć kilka, żeby nie musieć zawsze i wszędzie chodzić na zmianę w dwóch tych samych przez rok czy ile tam kto planuje. 600 zł albo więcej, zależy gdzie się stołujesz.

To czyni 1350 zł

Co razem czyni 5000 albo więcej.

A to już czyni kwotę którą warto uwzględnić w domowym budżecie. Wiadomo, jest to rozłożone na 9 miesięcy, więc nie jest to taki ból jak nagle wyskoczyć z kilku tysiączków naraz. Niemniej jednak, co się odwlecze to się uzbiera, i koniec końców zapłacić trzeba. Gdybym miała wcześniej taką pełną listę wydatków, nie musiałabym tak często wołać „oh maaan, znooowu?” czego i wam życzę.