jaglany mus kokosowo truskawkowy

Kiedyś największą przyjemnością jeśli chodzi o słodycze była dla mnie czekolada. To co bez czekolady to był bieda-słodycz, niepełnoprawny i niesatysfakcjonujący. W ciąży okazało się, że bardziej niż czekoladę zapragnęłam konsumować budynie, bitą śmietanę, kremy, wszystko co białe i puszyste. W szóstym czy siódmym miesiącu ciąży zjadłam pierwszą w życiu kremówkę i na krótkie 2-3 tygodnie zostałam ich fanką i żadnej cukierni w polu widzenia nie przepuściłam. Dostałam też obsesji, że muszę koniecznie skosztować wielkanocnych jajek Milki, bo mają taką biała puszystą pultę w środku, ale niestety w grudniu o taki asortyment ciężko, więc musiałam się obejść smakiem. Może to i lepiej ;). Ciąża skończona już dawno, ale zamiłowanie do kremowej masy zostało. Budyń ratuje sytuację na co dzień, bo nie ma z nim roboty, bita śmietana od święta, bo tłustość i słodkość. Alternatywą, zdrowszą niż krem na maśle i bita śmietana, a jednocześnie bardziej fancy niż budyń jest krem z kaszy jaglanej i mleczka kokosowego. Kremowy i pyszny, i można jeść i jeść, nawet na śniadanie!

Tym razem zrobiłam wersję z truskawkami, ale inne owoce też dają radę – maliny, jagody, brzoskwinie. Muszę spróbować zrobić eksperyment z roztopioną czekoladą albo z wanilią. Mleko kokosowe trzeba schłodzić w lodówce, im dłużej tym lepiej, mówią, że co najmniej 48 godzin, żeby porządnie stężało. Moje stało w niej tydzień, zawsze wkładam jedną puszkę do lodówki, żeby mieć w gotowości. Kaszę jaglaną przed blendowaniem trzeba ostudzić żeby nie topiło się od niej mleczko kokosowe. Nasz mus jest z ksylitolem, dla ładniejszego koloru a dla Poli odłożyłam porcję i dodałam syrop daktylowy.

SKŁADNIKI

  • 100 gramów suchej kaszy jaglanej, ugotowanej i ostudzonej
  • puszka mleka kokosowego 400 ml, chłodzonego w lodówce co najmniej 48 h
  • owoce – 150 gramów mrożonych truskawek
  • słodzidło – do smaku, ja dałam 5 łyżeczek ksylitolu
  • płatki kokosowe do posypania

Kaszę blendujemy ze stałą częścią mleczka kokosowego, dodajemy rozmrożone truskawki i słodzidło, blendujemy do uzyskania pożądanej konsystencji albo ile starczy cierpliwości (u mnie raczej to drugie). Przekładamy do pucharków, posypujemy płatkami i jemy bez opamiętania.

jaglany mus kokosowo truskawkowy

jaglany mus kokosowo truskawkowy